Power your essentials with confidence using the Jackery Explorer 700 Plus Portable Power Station, featuring a 680Wh capacity and 1000W output to keep your devices and small appliances running wherever you go. Multi-mode fast charging delivers a full wall charge in just 1.8 hours or solar charging in 2 hours with 6×100W panels, while industry-leading safety features like dual-chip intelligent protection and double voltage monitoring keep your power stable and secure.
Easy to assemble and simple to use, it also offers convenient remote control and monitoring through the Jackery mobile app. Backed by a 5-year warranty (3-year standard + 2-year extended), it's a reliable and portable power solution for camping, road trips, or emergency backup at home.
| Explorer 700 Plus Portable Power Station | |
|---|---|
| Battery | |
| Capacity | 15.2Ah/44.8V DC (680.96 Wh) |
| Cell Chemistry | LiFePO4 |
| Cycle life | 4000 cycles to 70%+ capacity |
| General | |
| Weight | 22.05 lbs (10 kg) |
| Dimensions | 13.4 × 10.3 × 10.0 in / 34.0 × 26.2 × 25.5 cm |
| Charge Temperature | 32~113 °F (0~45°C) |
| Discharge Temperature | 14~113°F (-10~45°C) |
| Warranty | 3+2 Years |
| Output Ports | |
| AC Output | (3x) 120V~ 60Hz 8.34A |
| AC Total Output | 1000W Rated, 2000W Surge peak |
| USB-C Output | (2x) 100W Max, 5V=3A, 9V=3A, 12V=3A, 15V=3A, 20V=5A |
| USB-A Output | (2x) 18W Max, 5-6V=3A, 6-9V=2A, 9-12V=1.5A |
| Car Port | 12V=10A |
| Input Ports | |
| Charge Mode AC Input | 100V-120V~ 60Hz 15A Max |
| Bypass Mode AC Input/Output | 100V-120V~ 60Hz 12A Max |
| DC Input | 12-60V=11A Max, Double to 11A / 400W Max |
| Charging Time | |
| AC Adapter | 1.75 Hours |
| Car Adapter | 6.8 Hours |